Kapely:

 

Pátek:

web stripe gebrill

Gebrill Mood (folk, classic rock)

Skupina mladých lidí, které spojuje vášeň k hudbě. Má poměrně pestrý repertoár, od lidového folkloru východního i západního, přes klasické rockové skladby po známé populární hity z rádia. Nástrojové obsazení cello, akordeon, saxofon (příčná flétna), kytara.

po přednášce, suterén KD

Sobota:

kochlea_web_strKochlea (alternative)

Chvění, rezonance, signály! Kochlea je tvořena třemi závity: Ryba drums pianet-t; Kesha bass boss a Bobson sax delay. Vine se brněnskou hudební scénou vlastní tvorbou přes hranice žánrů od nu-jazzu po post-rock. Denně zkonzumuje tolik hudby, kolik sama zahraje. Kochlea je slyšet.

zva_web_strZVA 12-28 (alternative blues)

Tato bluesová formace ze Zvolena, se za patnáct let své existence, zařadila mezi nejlepší skupiny na československé bluesové scéně. Tradice navlečená do hávu moderního elektro-akustického blues s prvky funky a shuffle & boogie, s autentickými slovenskými texty, s nezaměnitelným zpěvem kytaristy Noro Červenáka, s velmi dobrými instrumentalisty a výraznou harmonikou Borisa Čiampora, katapultuje tuto kapelu do evropské třídy. Časté koncertování v zahraničí to již pouze potvrzuje.

traband_web_strTraband (dechno) – držitel dvou výročních cen Akademie populární hudby Anděl. Přečtěte si o kapele a její současnosti více. Legendami a humornými průpovídkami opředené lidové vozítko z NDR nebylo tou hlavní inspirací pro název kapely, i když velká podobnost tu je: Také nadělá spoustu kraválu a pěkně vám natřese kosti. Dvoutaktní beat, um-ca, um-ca, polka i pogo. Ale spíše než trabant – prskolet, páchnoucí pivem a humorem 5. cenové kategorie, to byl trabant v původním významu toho slova: průvodce, ozbrojený ochránce, životní strážce. Bodyguard, řeklo by se dnes. Někdo, v jehož přítomnosti se můžete cítit bezpečně a bezstarostně, i když kolem zuří bouře nebo třetí světová. A pak, ta lákavá hra se slovy: tra-band, troj-bend, kapela ze tří muzikantů. Protože na počátku byli tři.

skalingrad_web_strSkalingrad United (ska)

SKALINGRAD UNITED je intergalaktický parník, který na své meziplanetární plavbě vesmírem nabírá další a další pasažéry a roztáčí svá parní kola, hudba a tanec volá.

wild_tides_web_strWILD TIDES (rock and roll)

Oprsklé poznámky do publika, zpocené vlasy, překotné, ale přitom přesné bicí, frenetický zpěv, dvě kytary, žádná basa, stopáže skladeb do dvou minut, stoprocentní nasazení – to jsou atributy, které pomáhají vykreslit pověstnou atmosféru koncertů české surf punkové trojice Wild Tides.

od 18.30, sál KD


Divadlo

marcik_web_str

Víťa Marčík – Moravské pašije

Když mi bylo dvanáct, viděl jsem, jak křižují Ježíše.
Říkal jsem to všem, ale nikdo mi nevěřil.
Pan farář mě vyslechl, pohladil mě po hlavě a řekl mi,
abych to už nikomu neříkal, nebo mě budou mít za blázna…

Před velikonočním, postním časem přináší Teátr Víti Marčíka představení Moravské pašije. Tradice pašijí, tedy vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista, se postupně vytrácejí, ve městech už ví jen málokdo, co to vlastně je. Přitom neodmyslitelně patřily k předvelikonočnímu období, v každé obci se hrávaly, zpívaly, ztvárňovaly. Moravské pašije v podání Teátru Víti Marčíka a na scéně starých rozbitých Božích muk chtějí přispět k obnovení těchto tradic, a to lidovou formou. Víťa Marčík tu figuruje jako vypravěč a loutkář, který u všeho byl, vše viděl a svým osobitým vyprávěním vtáhne do příběhu i diváka.

sobota 16.00, sál KD


 

Přednášky

Pátek:

Svět v médiích (Mgr. Zdeňka Burešová)

20:00, suterém KD

Sobota:

Pomoc uprchlíkům? Mediální reprezentace a „tvrdá“ realita (tým z katedry kultruní antropologie v Olomouci)

18:00, čajovna


 

Bleší trh

Přijďte prodat, co už nepotřebujete a koupit, co se Vám zalíbí.

14.00, přísálí KD


Výstavy

VENKOV OČIMA MLADÝCH (Antropologický institut Čejkovice)

Jižní Morava je v kurzu. Televizní seriály přitahují kolony cyklistů a růžová, perlivá nebo šumivá vína protékají hrdlem každého, kdo jde s dobou. Jako gesto odporu vůči exotizaci, banalizaci a primitivismu, kterému jihomoravská vesnice čelí, vznikl vizuálně antropologický projekt – Čejkovice očima mladých fotografů. Cílem bylo zachytit žitou realitu jihomoravského venkova.
„Tři dny jsme putovali vesnicí a zachycovali život v Čejkovicích v tomto období. Navštěvovali lidi, mluvili s nimi o tom, co pro ně Čejkovice znamenají, nechali se zvát do sklepů. Naším cílem bylo zachytit obec takovou, jaká je ve skutečnosti, bez marketingových příkras a kýčů,“

MUSÍM BÝT TRPĚLIVÁ (NaZemi)

Výstava fotografií amerického fotožurnalisty Willa Baxtera spojuje dva zdánlivě odlišné světy – letní olympijské hry 2012 v Londýně a továrnu na výrobu oděvů v kambodžském Phnom Penhu. Továrna je dodavatelem firmy Adidas pro olympijskou kolekci 2012.
Návštěvníci výstavy mají možnost díky fotografiím prožít s mladými kambodžskými dělnicemi jeden den v jejich životě a zjistit, jak sportovní zboží vzniká. Dělnice žijí často daleko od svých rodin na ubytovnách, které jsou součástí továrního komplexu. Nemají žádný volný čas, neboť jsou nuceny pracovat přesčas. Ze základní mzdy by totiž nezaplatily ani základní životní potřeby.

FASHION REVOLUTION

Fashion Revolution je mezinárodní kampaň za lepší módní průmysl. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká je opravdová cena oblečení, které nosíme? Co platíme za rychle vyrobené a rychle vyhozené oblečení ze společenského a environmentálního pohledu? Módní průmysl dnes zaměstnává minimálně 40 miliónů lidí většinou v zemích třetího světa. Jednou z nich je Bagladéš. Právě zde se 24. dubna 2013 kvůli šetření a nedbalosti zřítila oděvní továrna Rhana Plaza a ve svých troskách pohřbila 1133 lidí. Dokumenty o této katastrofě otřásly světem, ale brzy měly být v záplavě nových zpráv zapomenuty. Fashion Revolution je složena z mezinárodního týmu profesionálů, kteří vidí Rhana Plazu jedině jako katalyzátor změny, nastavení nového, skutečně krásného módního průmyslu, který si váži lidských životů, přírody a finančních zisků stejnou měrou.

NENÁVIST TI NESLUŠÍ (Hate free)

Hněv je emoce, jejímž původním smyslem bylo připravit jedince na útok. Zvyšuje se srdeční tep, stoupá krevní tlak, člověk zčervená, zrudne a změní se k nepoznání. Svraštělé čelo, úzké štěrbiny očí obklopené vějířovitými vráskami, nepřirozené rozšíření nozder. Ústa se křiví do odpuzujících tvarů, nehezky rozevřena, nebo naopak sevřena tak mocně, že téměř neexistují. Až budeš zase někdy zuřit, podívej se do zrcadla! Nenávist ti nesluší!
HateFree Culture je iniciativou lidí, kteří dlouhodobě usilují o život bez násilí a nenávisti. Přestože jsme si vědomi občasných složitostí vzájemného soužití, respektu a tolerance, jsme přesvědčeni o existenci rozumných, kreativních a inovativních cest, jak je zlepšit. Život ve strachu a nenávisti nic pozitivního nepřináší. HateFree Culture proto nabízí možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu, hledat řešení s ostatními a především tvořit a sdílet to, na čem záleží.
Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR.

OBYVATELÉ NAŠICH LUHŮ A HÁJŮ (Mata Uhrovič)

a další

od 14.00 v sobotu, přísálí KD


Umělecké výstavy a vernisáž

Výstavy mladých regionálních umělců.

Vernisáž v sobotu 17.30, suterén KD


Workshopy

Pocitová mapa Mikulčic

Recyklo tvoření

Hajd-park (řekněte to nahlas)

sobota, od 17.00 (a pak průběžně), suterén KD


 

Ekostan a neziskovky

Prezenatce Hnutí Brontosaurus, možnost koupit „dárek přírodě“, informace o činnosti neziskovek v regionu.

sobota, od 14.00, ve vstupní hale KD