Program

Pátek

19:00 Slovácko: krajina v ohrožení Panelová diskuze
Galán Cimbálová muzika

Sobota

10:00 Krásy luhu a vyvěšování budek Exkurze
13:00 Bleší trh + swap Doprovodná akce
13:00 Minijarmark organizací + Ekostan Doprovodná akce
13:00 Umělecké a osvětové výstavy Doprovodná akce
13:00 Čajovna Doprovodná akce
13:00 Výroba svíček Workshop
15:00 8lidí: Press Paradox Divadlo
16:30 Vernisáž + aukce obrazů Doprovodná akce
17:00 Dezinformace o environmentálních tématech Přednáška
17:00 Atelier ptačí budka Workshop
18:30 Cesty k řešení environmentální krize Debata
19:30 Ekström kvartett Koncert
Mário Bihári s kapelou Koncert
Tammy & The YOUniverse Koncert
Tygroo Koncert

Hudba

Ekström Kvartett

Hudebně odvážná sestava břeclavských muzikantů. Kapela představí svůj žánrový posun od akademičtějšího jazzu k jeho živelnější podobě. Změnu s sebou nese zapojení zvuku elektrické kytary a obsazení zpěváka do původně instrumentální sestavy, kterým je Lubor Schmidt známý ještě z legendární kapely Zelená kočka, jež před lety kralovala pódiu i břeclavského EmM klubu. Zakládájícím a nosným členem kvartettu je ostatně skvělý saxofonista Tomáš Kudlík, který dechové party obstarával mimo jiné i se Zelenou kočkou.

Ekström Kvartett

Mário Bihári
Sobota 

Tohoto fenomenálního romského akordeonisty a pianisty si jako první všimla Zuzana Navarová. Od osmi let nevidomý zpěvák založil kapelu Bachtale Apsa, se kterou vydal dvě desky a odehrál přes 200 koncertů doma i ve světě. Ztělesňuje spojení romského hudebního cítění s klasickou, folkovou i moderní elektronickou hudbou, popem a jazzem.  Zcela ojedinělým zážitkem je jeho sólové vystoupení. Pokaždé trochu jiné, vždy však strhující.

Mário Bihári

Tammy & The YOUniverse
Sobota theyouniverse.online 

Slovenská blues-rocková střela s nezapomenutelnou zpěvačkou Tammy Nižanskou a skvělým kytaristou Jergušem Oravcem. The Youniverse tvoří nové hudební a vizuální světy. Těšte se na alternativní elektro blues inovované psychedelickými, funk a rap prvky, smyslný zpěv a extatické pohyby.

Tammy & The YOUniverse

Tygroo
Sobota bandzone.cz 

Kapela Tygroo vynalézavě kombinuje tradiční žánry jako klezmer a balkánskou hudbu s žánry moderními, jako jsou například funk a hiphop, ale také dubstep a další elektronická hudba. To vše hrají na akustické nástroje, především dechy a bicí, což kapele dodává velmi výraznou barvu a energii, jejíž vlny vás zanesou tu do New Orleans, tu na Guču nebo do Oděsy, tu do zas newyorského metra. Přijďte si poslechnout Klezmer-Funk, Balkan-Jungle, Jazz-Dubstep, Brasshouse, Cave Music, Trashdisco a kdo ví co ještě!

Tygroo

Divadla

Divadlo Press Paradox
Sobota, 15:00 8lidi.cz 

Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8lidí vychází z události, která nedávno otřásla mediálním světem. Ruský novinář Arkadij Babčenko, žijící v emigraci v Ukrajině, se stal obětí vraždy. Stopy po jejím objednavateli vedly do Babčenkovy domoviny, do vysokých vrstev ruské společnosti. Novinářská obec přišla o dalšího kolegu, který byl coby nepohodlný kritik Putinova režimu jednoduše odstraněn. 

Tak by se celá situace jevila, pokud by ovšem den po oznámení novinářovy smrti nevystoupil živý Arkadij Babčenko na tiskové konferenci a neoznámil, že se jednalo o operaci ukrajinské tajné služby, která se skrz fingování Babčenkovy smrti pokusila zadavatele vraždy dopadnout.

Co dnes uvádí novináře v ohrožení? Kdy dát přednost bezpečí a kdy navzdory veškerému riziku dodržet novinářskou etiku? A kdo vlastně je Arkadij Babčenko?

Představení je součástí projektu Nová síť 2020, vzniklo v Divadle DISK. 

8lidí: Petr Erbes, Nina Jacques, Boris Jedinák, Anna Klimešová, Viktorie Vášová, Vendula Bělochová, Karolína Kotrbová, Zuzana Sceranková

Hudba: Ian Mikyska

Produkce: Emílie Formanová, Alice Kofláková

 

Divadlo Press Paradox

Přednášky

Slovácko: krajina v ohrožení (panelová diskuze)
Pátek, 19:00 facebook.com 

Krajina Slovácka se v posledních letech významně mění a svůj díl na těchto změnách má klimatická krize. Jsme svědky devastace zemědělské půdy, usychání lesů, ohrožení zdrojů pitné vody, tropických teplot v létě i suchých zim. Přijďte diskutovat o příčinách i důsledcích změn v krajině a o řešeních, která máme k dispozici. 

Večer moderuje Mgr. Jan Skalík (Hnutí DUHA, vedoucí kampaně Zachraňme lesy).

Pozvání přijali:

  • Ing. Bc. Anna Hubáčková – senátorka za Hodonínsko, místopředsedkyně Stálé komise Senátu VODA-SUCHO,
  • Dr. Ing. Petr Marada – soukromý zemědělec a vysokoškolský pedagog,
  • RNDr. Mojmír Vlašín – biolog, ekolog, vysokoškolský pedagog,
  • Ing. David Veselý – Povodí Moravy, s.p.

Slovácko: krajina v ohrožení (panelová diskuze)

Cesty k řešení environmentální krize
Sobota, 18:30 

Z médií se na nás řítí apokalyptické zprávy, ale i kolem sebe vidíme sucho, výkyvy počasí, umírající lesy. Co s tím? Pojďte diskutovat s novými environmentálními hnutími Extinction rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my, Univerzity za klima ale i s ochránci přírody z lokálního Hnutí Brontosaurus. Co chtějí dosáhnout, v čem vidí řešení, co sami pro záchranu Země dělají. A co můžete dělat vy!

Cesty k řešení environmentální krize

Workshopy

Výroba svíček
Sobota, 13:00 

S Jirkou, naším čajovníkem a zároveň včelařem, si můžete vyrobit  motané i do forem odlité svíčky. Pravý voňavý včelí vosk nám dodá místní včelařský kroužek Lužice.

Výroba svíček

Makramé s Ateliérem ptačí budka

Tradiční workshop Ateliéru ptačí budka tentokrát nabídne netradiční pojetí makramé – drhání z různých materiálů.

Něco pro malé i velké, jestli si umíš zavázat tkaničky, tak to zvládneš levou zadní. Uzlík k uzlíku, souček za součkem, podvleč, provleč a omotej. Přijď si vytvořit přívěsek a vdechni život již použitému. Nastříháme proužky z triček, zbytky látek, tkaničky a provázky. Potom už stačí vzít pravý konec přeložit přes levý, obtočit zpět podvléct pod třetí levý a prohodit s druhým pravým, navléct korálek zauzlit a pověsit na kroužek.

Makramé s Ateliérem ptačí budka

Doprovodné akce

Krásy luhu a vyvěšování budek
Sobota, 10:00 

Krásy probouzejícího se jarního lužního lesa, koberce rozkvetlých sněženek a plno dalších barevných květů, zpívající ptactvo… Přijďte si pověsit budku pro ptactvo a umožněte tak ptákům najít hnízdní dutinu i v lese, kde jim chybí ty přirozené ve starých stromech.
Dozvíte se také více o krajině luhu, co toto cenné území ohrožuje, jak je (ne) chráněno a co s tím můžeme dělat.
Sraz na Mikuleckých Valech u muzea v 10:00. Případně se můžete v pátek přihlásit se a zapsat  se a zajistit si tak odvoz z KD Mikulčice (sraz u kulturáku v 9:45). Konec dle účastníků.

Krásy luhu a vyvěšování budek

Bleší trh + swap
Sobota, 13:00 

Přijďte prodat, co už nepotřebujete a koupit, co se Vám zalíbí. Výtěžek z blešího trhu bude věnován na benefiční účely. Letos přidáváme i „swap“ stůl – přines a vyměň!

Bleší trh + swap

Jarmark neziskovek + Ekostan
Sobota, 13:00 

Prezentace Hnutí Brontosaurus, kde můžete koupit „dárek přírodě“ a získat informace o průběhu naší celoroční činnosti.

Stánek časopisu Sedmá generace.

Další hosté

Jarmark neziskovek + Ekostan

Čajovna
Sobota, 13:00 

V letošním roce pro Vás opět Jirka připraví čajovnu, kde si můžete dát nejen různé druhy čaje, ale také medovinu či FAIR TRADE kávu s guaranou i bez. Kdo by potřeboval více nakopnout, pro toho máme připraveno pražené anebo třeba citronové maté. Pro hladové bude připraven stylově chleba s medem.

Čajovna

Kontakt

Hnutí Brontosaurus Podluží

pestrovecer@gmail.com
pestrovecer.cz

Kulturní dům Mikulčice

Mikulčice 500
696 19
48.8196611N, 17.0509381E

Napište nám